Apple CarPlay to platforma, która ma zintegrować smartfon z logo nadgryzionego jabłka z naszym samochodem. Zapewnia to kierowcy wiele udogodnień, pośród których można wskazać choćby na możliwość wykonywania połączeń telefonicznych, nawigacji czy streamowania muzyki na radioodbiornik w pojeździe.
Apple CarPlay – krótkie wprowadzenie
Rozwiązanie firmowane przez Apple szeroko rozpowszechniło się na rynku przed kilkoma laty. To właśnie wtedy większość producentów samochodów zdała sobie sprawę z tego, że warto w ten system multimedialny inwestować i zapewnić z nim kompatybilność.
Dzięki CarPlay można cieszyć się funkcjonalną platformą multimedialną, która w pewnym sensie będzie przedłużeniem naszego smartfona. Pozwala to na sprawne wykonywanie połączeń telefonicznych, nawigację – także z wykorzystaniem Google Maps, na których bazuje zresztą konkurencyjna platforma Android Auto – czy korzystanie z wybranych aplikacji do streamingu muzyki. Lista możliwości CarPlay jest zresztą o wiele dłuższa.
Z roku na rok coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, jakie samochody mają CarPlay. Wbrew pozorom nie są to tylko samochody z najwyższej półki cenowej. Można powiedzieć, że samochody wspierające CarPlay są już na rynku bardzo powszechne. Szacuje się, że jest ich ponad pięćset. Jakie to modele pojazdów?
Alfa Romeo
Firma ma w swojej ofercie dwa samochody, które są kompatybilne z tym standardem. Na liście pojazdów znajduje się Alfa Romeo Giulia oraz Alfa Romeo Stelvio, które nie jest w naszym kraju zbyt popularnym modelem. Giulia zyskała już sobie sympatię wielu konsumentów Polski, więc na pewno ucieszy ich to, że mogą skorzystać z CarPlay.
Audi
Ceniony producent z charakterystycznym logo składającym się z czterech połączonych ze sobą pierścieni ma w portfolio dużo aut zgodnych z tym standardem. Samochody, które zjechały z taśm produkcyjnych i już wtedy były zgodne z Apple CarPlay, to wszystkie powstałe po 2017 roku auta z rodzin: A3, A4, A5, A6, A7, Q2, Q7, R8, TT, Q3, A5, Q8 oraz e-tron.
BMW
Firma z Bawarii także nie zasypuje gruszek w popiele i zapewnia szerokie wsparcie dla standardu CarPlay. Od 2017 roku (i wzwyż) są z nim zgodne pojazdy z serii: 1, 6, 2, 4, 5, 7 oraz 8. Podobnie wygląda sytuacja dla rodzin: X3, X4, X5, X6, X7. Od 2017 roku także 3 series, a rok później BMW dodało do tego grona samochody z linii X1 oraz X2 i i3. Najnowsze BMW i8 oraz Z4 także są zgodne z tym standardem.
Citroen
Producent o francuskich korzeniach dołączył do ekosystemu CarPlay bardzo szybko, bo już w 2016 roku. Właśnie od tego roku takie samochody, jak Berlingo Multispace, C3, C4, C4 Picasso, C5, C6, Jumper i Jumpy zapewniały posiadaczom smartfonów Apple pełną kompatybilność. Od 2017 roku do tego grona dołączyły: C3 AirCross, C3 XR, C4 Cactus, C4 Lounge, C4L, C-Elysee oraz C-Quatre. Najnowsze auta zgodne z zaproponowaną przez Apple technologią, to nowy Citroen Berlingo (od 2018 roku) i C5 Aurcross (od 2018).
Fiat
Włoska firma także zapewnia wsparcie dla AirPlay od Apple. Od 2017 roku cieszą się nią posiadacze Fiata 500, 500L oraz Tipo. Od 2018 roku firma dodała kompatybilność z tym standardem dlaFiata 500X, a także dla nowego Fiata Argo.
Ford
To kolejny popularny w naszym kraju producent, który wspiera Apple CarPlay w zdecydowanej większości samochodów. Od 2017 roku cieszą się nim właściciele takich Fordów, jak: C-MAX, Fiesty, Flexa, Focusa, Taurusa, EDGE’a, Escape’a oraz Fusiona, jak i dostawczych Transita i Transita Connect. Kompatybilny jest też ceniony w naszym kraju Ford Mustang, jak i niezbyt znane w Polsce: Ford Explorer, Super Duty, GT i EcoSport. Firma już zapowiedziała, że z CarPlay połączy się Ford Bronco, Bronco Sport i Mustang Mach-E.
Honda
Producent od 2016 roku zapewnia zgodność ze standardem firmowanym przez Apple. Jeśli kupimy Accorda lub Civica od 2016 roku i wzwyż, to ten powinien bez trudu sparować się z naszym iPhonem. Rok później firma dodała do tego grona Hondę CRV i Pilot. Z kolejnymi latami doszło wsparcie techniczne dla takich modeli, jak: Odyssey, Clarity, Fit, HRV, Insight i Passporta.
Hyundai
Azjatycki gigant ruszył ze zgodnością dla CarPlay już od 2015 roku. Od tego czasu doczekaliśmy się zgodności z systemem od Apple dla: Genesis Sedan, Azery, Sonaty, a także Hyundaia i10, i30, i40, Elantry GT czy Tuscona. Kolejne lata przyniosły kompatybilność z modelami: Santa Fe, Ioniq, Kona, Santa Fe Sport, Elantra, Accentem, Nexo, Palisade i Venue.
Mazda
Mazda także dołączyła do grona pojazdów, na których Apple CarPlay zadziała. Od 2018 roku platforma jest zintegrowana z Mazdą 6. Rok później do tego grona dodano: CX5, CX8 i CX9, a od 2019 roku także Mazdę 3. Rok 2020 przyniósł wsparcie dla Mazdy CX3, CX30, Mazdy 2 i Mazdy MX5.
Mercedes
Wsparcie zapewnia też legendarna firma z charakterystycznym logo gwiazdy. Od 2016 roku CarPlay zintegrujemy z autami z linii: A, B, CLA, CLS, E (Cabrio), GLA i GLE. Rok później dodano je dla: klasy E, GLS, SL, a od 2018 roku CarPlay zadziała z Mercedesami GLS-Class, S-Class i C-Class.
Opel
Firma, która ma swoje zakłady produkcyjne między innymi w Polsce, w Gliwicach, zapewnia wsparcie dla platformy Apple CarPlay od 2016 roku. Wtedy ujednolicono z nim: Opla ADAM, Astrę, Corsę i Insignię. Rok później dodano: Amperę-e, Crosslanda X, Mokkę i Zafirę, a od 2018 roku także: Combo Life’a i Grandlanda.
Peugeot
Francuski potentat od 2016 roku wspiera Apple CarPlay. Od tamtego roku mają go takie modele producenta, jak: 208, 2008, 308S, 3008, 4008 i 408, Expert, Partner Tepee, Traveller. Z biegiem czasu dodano CarPlay dla: Peugeota 301, 308, 308SW, 508 i 5008, a także dla Peugeot Riftera.
Renault
Kolejna francuska firma, która także dołączyła do grona firm wspierających Apple CarPlay od 2017 roku. Wtedy ekosystem stał się kompatybilny z takimi modelami producenta, jak: Clio, Escape, Kadjar, Megane, Megane Estate, Scenic, Grand Scenic, Talisman i Talisman Estate. Rok 2018 przyniósł wsparcie dla: Koleosa, Fluence’a i nowego Renault Twingo.
Skoda
Czeski producent zapewnia wsparcie z CarPlay od 2016 roku dla: Skody yeti, Fabii, Octavii, Rapida, Suberba. Rok później dodano standard dla: Karoq, Kodiaqua, Skody Scala, a od 2018 roku dla Skody Kamiq.
Toyota
Ceniona w naszym kraju firma zaczęła dostarczać pojazdy kompatybilne z CarPlay od 2018 roku. Wtedy pojawił się on w Toyocie Aygo. Rok później firma zainwestowała w szersze wdrożenie dla: Avalona, Corolli HB, Camry, CHR i RAV4. Nowe pojazdy z 2020 roku, jak: Corollo, Prius Prime, Supra, Tacoma, Venezia czy Toyota Yaris także wspierają ten standard.
Volkswagen
Niemiecki gigant wspiera CarPlay od 2016 roku dla: VW CC, Amaroka, Beetlea (także w wersji cabrio), Golfa R, Caddy, e-golfa, Foxa, Golfa (także cabrio, sportvan, variant i sportwagena). Na liście jest też VW GTI, Jetta, Multivan, Passat variant, Polo, Sharan, Tiguan i Transporter. Od 2017 roku dodano kompatybilność z: Atlasem, Crafterem, CrossFoxem, Golem, Saveiro, Voyagem, a od 2018 roku na liście pojawiły się: Arteon, Bora, Magotan i T-ROC.
Volvo
Firma o korzeniach ze Skandynawii po raz pierwszy wdrożyła CarPlay w 2016 roku, jednak tylko dla jednego auta: XC90. Od 2017 roku standard pojawił się w: S90, V90. W 2018 roku dodano go dla: XC60, a od 2019 roku są z nim kompatybilne takie auta, jak: Volvo S60, V60 i XC40.