Jakie aplikacje są kompatybilne z Apple CarPlay?

Zrzut ekranu 2021 06 16 o 00.40.35

Apple CarPlay to platforma, która wzbudza duże zainteresowanie ze strony osób, które chciałyby zintegrować najważniejsze dane ze swojego smartfona z samochodem. Kompatybilne aplikacje odgrywają w tym zadaniu kluczową rolę. Na jakie oprogramowanie warto zwrócić szczególną uwagę?

Rola aplikacji w ekosystemie Apple CarPlay

Mimo tego, że kluczowe elementy funkcjonalności platformy są dostarczane przez Apple, to nie da się nie dostrzec tego, że siła tego rozwiązania tkwi właśnie we wsparciu firm trzecich. To dzięki nim można korzystać z wielu dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej poszerzają możliwości CarPlay. Lista takich aplikacji rośnie dosłownie z tygodnia na tydzień i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał w bliskiej przyszłości wyhamować.

Spotify

Bez wątpienia jedna z najbardziej kompletnych aplikacji muzycznych, która od pewnego czasu wspiera też obsługę podcastów, w tym wielu ciekawych w naszym ojczystym języku. Spotify to usługa abonamentowa, jednak można też skorzystać z darmowej wersji narzędzia. Wtedy jednak musimy liczyć się z obecnością reklam.

WhatsApp

Komunikator, który stawia duży nacisk na prywatność. Aplikacja jest w Polsce bardzo popularna zwłaszcza ze względu na to, że umożliwia szybkie wykonywanie darmowych połączeń między osobami, które są oddalone od siebie nieraz o tysiące kilometrów. 

W ramach usługi można też oczywiście wysyłać sobie pliki multimedialne, a także tworzyć grupy tematyczne, gdzie będzie ze sobą rozmawiać kilka osób. Narzędzie stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby jego popularność w najbliższej przyszłości miała radykalnie się zmniejszyć.

Waze

Jest to oprogramowanie stworzone przez spółkę zależną od Google, które ułatwia nawigację. Można tam ustawić punkt docelowy, a oprogramowanie szybko wybierze dla nas najlepszą trasę. Od pewnego czasu z poziomu Waze’a można też szybko zarządzać muzyką i wiadomościami.

Audible

Niewykle ciekawa aplikacja dla fanów audiobooków. Możemy kontynuować lekturę ulubionych książek, wsłuchując się w ich treść, gdy akurat prowadzimy samochód. Od pewnego czasu twórcy gromadzą tam też sporo ciekawych podcastów, pośród których kilka jest dostępnych w języku polskim.

Inne aplikacje, które powinieneś znać

Bez wątpienia warto pochylić się nad iHeart Radio. To narzędzie, które jest świetnym wyborem zwłaszcza dla osób, które lubią niszową muzykę, jaką serwują niezbyt popularne rozgłośnie działające w sieci. Podobnie prezentuje się funkcjonalność Pandory, której model działania jest dość zbliżony do iHeart Radio.

Nie sposób oczywiście nie stworzyć listy takich użytecznych aplikacji bez Google Maps. To jedna z najlepszych darmowych aplikacji do nawigacji, jaką mamy obecnie na rynku. Wspiera ona w pełni język polski, a za sprawą ogromnej bazy użytkowników w naszym kraju najważniejsze dane o korkach i przejezdności dróg są aktualizowane dosłownie w czasie rzeczywistym.

Aplikacje Apple

Bez wątpienia kluczową rolę odgrywają dwie z nich: telefon oraz wiadomości. Można powiedzieć, że lista aplikacji Apple CarPlay powinno się zawsze zaczynać właśnie od tych dwóch narzędzi, bo pełnią one w całym ekosystemie funkcję nadrzędną: umożliwiają wykonywanie połączeń oraz zarządzanie wiadomościami tekstowymi.

Muzyka

Podstawowa apka do słuchania ulubionych piosenek ze stajni Apple. Można połączyć ją z usługą Apple Music, która zdaniem wielu osób w bliskiej przyszłości wyrośnie na godnego rywala innych platform streamingowych. Póki co lista utworów i wykonawców nie jest imponująca, jednak Apple stale ją rozbudowuje. 

Nawigacja

Autorskie rozwiązanie od Apple, które musi rywalizować z Google Maps. Mimo tego, że pod wieloma względami to program konkurencji jest lepszy, to jednak trudno nie dostrzec wkładu, jaki firma z Cupertino włożyła w to narzędzie. Bez wątpienia jest to bardzo dobry zamiennik dla Google Maps. Czy lepszy? Tu zdania będą podzielone.

Wiadomości

Jedna z dwóch-trzech kluczowych aplikacji w całym ekosytemie. Nie tylko umożliwia szybkie zapoznanie się z wiadomościami tekstowymi, ale i daje możliwość odpowiadania na nie. Szkoda, że Siri, czyli inteligentna asystentka od Apple nie wspiera komunikacji w języku polskim, a więc nie możemy przez nią szybko podyktować SMS-a po polsku.

Audiobooki

Jak sama nazwa wskazuje, jest to baza książek dostępnych w wersji do odsłuchiwania. Pozytywnym akcentem jest to, że już teraz można odnaleźć tam wiele ciekawych tytułów. Bez wątpienia to udana usługa, która ma przed sobą jasną przyszłość.

Podcasty

Gdyby ktoś przejrzał media głównego nurtu, wliczając w to grono także ogólnopolskie serwisy informacyjne, to szybko doszedłby do wniosku, że to właśnie podcasty są obecnie na fali wznoszącej. Apple zdaje sobie z tego sprawę i oferuje już własną aplikację tego typu.

Pozytywnym akcentem jest to, że można odnaleźć tam naprawdę dużo wartościowych treści. Widać jak na dłoni, że producent rozumie, jak duże jest znaczenie tego modelu komunikacji z odbiorcami i robi wszystko, co w jego mocy, by przyciągnąć do siebie jak najwięcej osób.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x