Jak podłączyć Android Auto oraz Apple CarPlay?

Zrzut ekranu 2021 06 16 o 00.40.35

Są to dwie najpopularniejsze platformy, które zapewniają szeroką integrację naszego smartfonu z pojazdem. Daje to użytkownikom dostęp do wielu funkcji, które znacznie zwiększają komfort kierowcy oraz pasażerów, sprawiając, że auto jest nieco bardziej spersonalizowane pod nasze oczekiwania.

Android Auto na wyświetlaczu samochodu – przewodowo

Jeśli mamy urządzenie z Androidem 10 lub nowszą wersją oprogramowania, to jest to bardzo prosty proces. Wystarczy pobrać aplikację Android Auto ze Sklepu Play. Kolejnym etapem jest połączenie urządzenia z kompatybilnym pojazdem “po kablu”. 

Teraz musimy uruchomić silnik auta i odblokować telefon, na przykład rysując na nim nasz wzór blokady zabezpieczeń lub odblokowując go w dowolny inny ustalony wcześniej sposób. Teraz trzeba już tylko zaakceptować kilka kolejnych zgód na ekranie urządzenia i po chwili będziemy mogli cieszyć się z funkcjonalnej platformy w naszym pojeździe.

Android Auto na wyświetlaczu samochodu – bezprzewodowo

Pierwszy etap niczym nie różni się od metody opisanej powyżej. Jedyna różnica polega na tym, że musimy połączyć się później z hotspotem, jaki generuje nasz samochód oraz wpisać odpowiednie hasło. Zwykle można odnaleźć je w instrukcji lub zmienić, korzystając z ekranu w pojeździe. 

Tera trzeba wejść w ustawienia i dalej w zakładkę sieci i połączenia bezprzewodowe. Nazwa może się nieco różnić w zależności od producenta naszego smartfona. Znajdujemy sieć, której nazwa powinna nawiązywać do nazwy pojazdu, jaką mamy i łączymy się, następnie zezwalając na dostęp urządzenia na ekranie.

Alternatywną metodą jest tradycyjne połączenie przez Bluetooth. W tej sytuacji w ustawieniach musimy wejść w zakładkę Bluetooth i połączyć się z pojazdem, a następnie autoryzować się, podając wcześniej ustanowiony, czterocyfrowy kod bezpieczeństwa. Teraz wyrażamy tylko kilka zgód na ekranie smartfona i po chwili możemy cieszyć się z bezprzewodowej łączności w ramach oprogramowania Android Auto. Pokazuje to dość dobrze, że odpowiedź na pytanie o to, jak podłączyć Android Auto jest bardzo prosta.

Android auto na ekranie telefonu

Na początku upewnijmy się, że nasz telefon spełnia niezbędne wymagania techniczne. Przyjmuje się, że urządzenie powinno mieć nie mniej niż 2 GB pamięci RAM. Byłoby też dobrze, gdyby smartfon pracował pod kontrolą Androida 10 lub nowszej wersji.

Wystarczy tylko pobrać i zainstalować aplikację ze Sklepu Play, więc cały proces jest wręcz banalnie prosty. Jak zarządzać Android Auto, gdy już sparowaliśmy urządzenie z pojazdem? Większość pracy wykonuje się tak naprawdę samodzielnie.

Ekran powinien przełączyć się w tryb uproszczony, dzięki czemu kierowca będzie mieć dostęp tylko do kilku podstawowych funkcji, w tym do nawigacji, kontaktów oraz kilku kompatybilnych z Android Auto aplikacji. Zgodnie z zamysłem programistów Google ma to zwiększyć poziom bezpieczeństwa kierowcy w ruchu drogowym.

Konfiguracja Apple CarPlay

Połączenie urządzenia z logo nadgryzionego jabłka jet bardzo podobne do tego, na jakie postawili inżynierowie tworzący Androida. Zwykle wystarczy dostarczany przez producenta kabel Lighting i odrobina cierpliwości po stronie użytkownika.

Apple słynie z bardzo długiego wsparcia technicznego dla swoich produktów, dzięki czemu nawet wiekowy, zaprezentowany w 2007 roku iPhone 5 wciąż zapewnia pełną zgodność z oprogramowaniem Apple CarPlay. Pozwala to stwierdzić, że odpowiedź na pytanie o to, jak podłączyć Apple CarPlay jest bardzo prosta: wystarczy dostarczony przez producenta kabel lub dobrej jakości zamiennik.

Po chwili interfejs smartfona zmieni się i przejdzie w tryb uproszczony. Warto pamiętać też o tym, by wcześniej sprawdzić, czy samochód, z którym chcemy sparować nasz telefon, jest oficjalnie wspierany. Dane te można odnaleźć na stronie producenta. Jeśli go tam nie ma, nic straconego. Czasem wystarczy zakupić zgodne z tym standardem radio innej firmy, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pełną funkcjonalnością tej platformy w naszym pojeździe.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x