Czym jest CarPlay dla iPhone?

Zrzut ekranu 2021 06 16 o 00.40.35

Użytkownicy ekosystemu Apple mają do swojej dyspozycji wiele udogodnień, jakie wdrożył producent. Pod wieloma względami dotyczą one ekosystemu, jednak w pewnym sensie oddziałują też na urządzenia firm trzecich, w tym choćby samochody. Co warto wiedzieć o Apple CarPlay?

CarPlay – wprowadzenie

Apple słynie z tego, że zapewnia swoim sprzętom bardzo długie wsparcie techniczne. Nie inaczej jest w kwestii CarPlay. Rozwiązanie wciąż działa nawet na tak wiekowych smartfonach jak iPhone 5, który debiutował w 2007 roku, a więc już czternaście lat temu!

Początkowo rozwiązanie zaproponowane przez firmę z Cupertino nie miało zbyt wielu zwolenników. No bo przecież streaming muzyki – w nowszych autach – można było obsługiwać przez Bluetooth lub specjalny transmiter FM, gdzie wystarczyło tylko ustawić konkretną częstotliwość. Po co to zmieniać?

Oczywiście, można tak twierdzić, jednak o rozwiązaniu od Apple trzeba pomyśleć w nieco innych kategoriach. Firma nie chciała ułatwiać integrowania samochodu z telefonem w typowym tego słowa znaczeniu, ale raczej dążyła do tego, by funkcje smartfona były dostępne w sposób bezwzrokowy, by odciążyć kierowcę od konieczności używania telefonu, gdy ten prowadzi auto, co w wielu krajach jest traktowane jako wykroczenie i zagrożone jest mandatem.

Zatem jak działa Apple CarPlay? Traktujmy go jako system multimedialny. Idea, jaka przyświecała producentowi, to przeniesienie funkcjonalności z kluczowych aplikacji (telefonu, listy kontaktów lub nawigacji) do samochodu. To główny wyróżnik tej platformy.

Co potrafi Apple CarPlay?

Producent podszedł do analizy potrzeb kierowcy w sposób dość kompleksowy, ale jednocześnie taki, gdzie nie zagłębiamy się w zbyt daleko idące kwestie techniczne. No bo czego tak naprawdę w swoim samochodzie potrzebujemy w trasie?

Zwykle wystarczy nam znajomość punktu docelowego i trasy, jaka do niego prowadzi, prawda? Z tego samego założenia wyszedł producent. Kluczową rolę odgrywa więc nawigacja. A co, gdy nasze auto jest już w trasie? Byłoby miło posłuchać ulubionej muzyki. 

To kolejny obszar, gdzie rozwiązanie od firmy z logo nadgryzionego jabłka świetnie się sprawdzi. Jest ono kompatybilne nie tylko z Apple Music, ale i innymi oficjalnie wspieranymi aplikacjami, w tym choćby Spotify, dzięki czemu mamy komfort wyboru naszych ulubionych wykonawców. Już nie trzeba liczyć na to, że ulubiona radiostacja będzie mogła zaoferować nam dokładnie takie utwory, na jakie mamy ochotę. Chcemy muzykę klasyczną? Można ją włączyć. Marzy nam się trasa z klasykami punk-rockowymi? Proszę bardzo. Klik i włączamy!

 Co ważne, możemy zdać się zarówno na aplikacje stworzone przez Apple, jak i na zamienniki. W naszych warunkach, kiedy Siri (inteligentna asystentka) wciąż nie przemawia do nas w ojczystym języku, może lepiej będzie zaufać Google Maps? Nic nie stoi na przeszkodzie.

Co ciekawe, z biegiem czasu pojawiło się też wsparcie dla kolejnych aplikacji, w tym choćby niektórych komunikatorów czy aplikacji pogodowych. Sprawia to, że ekosystem, jaki stworzyło Apple, wciąż się rozwija i dodawane są kolejne nowe funkcje.

Jak działa CarPlay?

Dużo osób martwi się o to, jak działa Apple CarPlay i obawiają się tego, że konfiguracja tego rozwiązania jest bardzo trudnym i złożonym procesem. Na szczęście jest zgoła odwrotnie. To prosty i intuicyjny zabieg, który nie zajmie nam więcej niż kilka minut.

W zależności od interfejsu, jaki ma nasze auto, musimy tylko połączyć urządzenie z pojazdem. Tutaj można zdecydować się albo na połączenie bezprzewodowe Bluetooth, albo na kabel USB-Lighting, jaki Apple zawsze dołącza do swoich smartfonów.

Teraz przez kilka chwil będzie trwała konfiguracja. Po jej ukończeniu – w zależności od tego, jaki interfejs ma nasz pojazd – na ekranie powinien pojawić się komunikat o sparowaniu pojazdu z telefonem z logo nadgryzionego jabłuszka od Apple. 

Teraz możemy zarządzać nawigacją, a także muzyką lub kompatybilnymi aplikacjami z poziomu telefonu, menu pojazdu lub innego sprzętu Apple, który stanowi integralną część naszego ekosystemu, jak choćby zegarka Apple Watch, którego pokrętłem można na przykład regulować głośność muzyki.

Czy mogę wyposażyć mój samochód w CarPlay? Ile to kosztuje?

Dobra wiadomość jest taka, że aplikacja jest dostępna za darmo. Jak pobrać Apple CarPlay? W nowszych smartfonach producenta jest też zwykle preinstalowany, więc użytkownik nie musi poświęcać dodatkowego czasu na jego poszukiwanie i pobieranie z AppStore. To kolejne ułatwienie dla kierowców.

Na dziś dzień z rozwiązaniem firmowanym przez Apple są kompatybilne samochody niemal wszystkich liczących się na rynku producentów. Szacuje się, że jest to ponad 500 modeli pojazdów, a na dodatek przybywa ich z każdym rokiem, wraz z kolejnymi rynkowymi premierami.

Co ważne, Apple CarPlay to nie tylko domena pojazdów z wyższej półki. Bez żadnego problemu można korzystać z platformy w autach ze średniej lub niższej półki cenowej. Co zrobić, jeśli nasz pojazd nie wspiera tego standardu, a bardzo zależy nam na zintegrowaniu auta z telefonem?

Na szczęście można szybko, stosunkowo niewielkim nakładem kosztów, wybrnąć z tej sytuacji. Wystarczy tylko kupić radio, które będzie zgodne z tym standardem. Dobra wiadomość jest taka, że można znaleźć takie odbiorniki także dla starszych aut ze złączem 2DIN.

Kompatybilne ze standardem od Apple urządzenia ma większość liczących się na rynku firm. Apple CarPlay dla nowszych pojazdów z logo Audi to już w zasadzie standard. Nawet gdy zdecydujemy się na zakup kilkuletniego pojazdu z charakterystycznym logo złożonym z czterech pierścieni, to o zgodność z tym standardem można być spokojnym. 

Auta kupione od 2017 roku, bez względu na to, czy będzie to model A2, A3 czy przedstawiciel prestiżowej rodziny A8 pojazd, bez trudu będzie umieć połączyć się z samochodem. To samo dotyczy też pojazdów z rodziny Q, TT, a także nowej generacji pojazdów e-tron, które wzbudzają zainteresowanie coraz większego kręgu odbiorców nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x